• 11 ביולי 2007

רכילות כמודל עסקי

רכילות כמודל עסקי

רכילות כמודל עסקי 150 150 צחר רותם - Tsahar Rotem

החל מהשבוע שעבר החל להתפרסם בפורטל השיווק Allmarketing טור שבועי של 3points המתמקד בביקורת אתרים תוך התמקדות בפן העסקי-שיווקי שלהם. הטור שיתפרסם השבוע מתייחס לאתר רכילות בעבודה

בעוד שבכנסת יש מי שמוטרד מאוד מאופייה ה"משוחרר" של המדיה האינטרנטית, המציאות ממשיכה להוכיח כי רכילות הייתה ותיוותר כנראה נדבך מרכזי ברשת. גם בישראל.

קחו, למשל, את האתר שעלה לאוויר לפני שבועות ספורים: מרכלים – אתר הרכילות בעבודה. כשמו של האתר כן הוא – רכילות עסיסית ממקומות העבודה: בלי שם, בלי זיהוי ובעיקר, בלי חשבון.

איך זה עובד? פשוט מאוד. נכנסים לאתר, ממלאים טופס הרשמה קצר, מחפשים את החברה שלכם – והבמה כולה שלכם. אם החברה שלכם עדיין לא באתר, תוזמנו להזינה למאגר החברות, על מנת שגם לכם תימצא הדרך לפרוק תסכולכם.

מבלי להיכנס לסוגיות של מהימנות התכנים ואתיקה ברשת, הכותרות בדף הבית של מרכלים מספקות סחורה רכילותית עסיסית. כך לדוגמה דיווחה הכותרת הראשית ביום שלישי השבוע ש"באורנג' האשה תפסה את בעלה על חם" בחניון הסינמה-סיטי, אחרי ששכח לנתק את הטלפון הנייד שלו. כותרת אחרת בליווי תמונה דיווחה על עובדי חברת Yes שנרדמו ברכב בשעות צהריים.

באחד המקרים אף הצליח מרכלים לייצר חדשות משל עצמו: עובדי עיריית תל אביב ניהלו באמצעות האתר עצומה הדורשת מראש העיר, רון חולדאי, להעניק להם פטור מלא מהארנונה. הסיפור סוקר גם באמצעי התקשורת המקומית עם קרדיט נאה לאתר.

אין ספק שמרכלים מספק בהחלט את הסחורה למי שמתעניין – ומשווק אותה היטב. הרעיון שמאחורי הקמת האתר הוא מתן כלי לפורקן עבור העובדים המקדישים ממילא זמן לא מועט לרכילות. מטבע היותו כזה האתר הזה יהיה רווי בתכנים "זולים", שבמקרים רבים יהיו ממניעי נקמנות. כל זה לא יפריע לאתר הזה להתעצם ולצבור לו קהילות גולשים מתרחבות.

אתר מסוג זה יהווה ככל שיתפתח "כאב ראש" לא קטן עבור הנהלות החברות, בעיקר עם הפיכתו לאתר קהילות פנים ארגוניות מתוסכלות ומפיצות רעל בסביבתן. ככל שיטריד האתר את החברות הללו, יגבר העניין של החברות הללו בו (וגם של כאלה המחפשים עובדים מתוסכלים). זו כידוע התחלה מצוינת לכל אתר, אם רק יודעים לייצר את המנגנון העסקי הנכון.

מרכלים אינו מרשים בעיצובו ולעתים עולה חשש כי חלק מתכניו מפוברקים לצורך יצירת אווירה פרובוקטיבית. ובכל זאת, מרכלים מוכיח שרכילות היא מוצר המותאם היטב לרשת, גם אם יש כאלה שיתחלחלו לנוכח רדידותה.

הטור הקודם: התזזית של חידמיצר

1 comment
  • orelul 12 ביולי 2007 at 11:30

    הו, אולי אני מהמתחלחלים לנוכח רדידות הקונספט של "מרכלים". ובכל אופן, מה קרה לכוס הקפה והסיגריה בזמן סיפור הרכילות הטריה?

Leave a Reply

WhatsApp chat